Güzergah

Tünelin giriş ve çıkış noktaları; Asya yakasında Koşuyolu, Avrupa yakasında ise Kumkapı’da yer almaktadır.

Avrasya Tüneli; Kennedy Caddesi ile D-100 Karayolu’nu bağlıyor. Avrupa yakasında Fatih Belediyesi’ne, tarihi yarımadaya ve Atatürk Havalimanı’na, Asya yakasında ise D-100’e, Kadıköy’e, Üsküdar’a ve Göztepe’ye kolaylıkla ulaşılabilir.

Avrasya Tüneli’ne; Avrupa yakasında Kazlıçeşme, Kocamustafapaşa, Yenikapı ve Kumkapı’dan ve Asya yakasında Acıbadem, Uzunçayır ve Göztepe’den erişilebiliyor.

İstanbul Üniversitesi tarafından 1997 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına hazırlanan Ulaşım Master Plan Çalışması bulgularına dayanılarak, 2003 yılında yeni Boğaz geçişi için ön fizibilite çalışması yapıldı. Buna göre, yeni bir köprü inşasının önemli çevresel zorlukların yanı sıra planlama ve tasarım güçlüklerine yol açacağı sonucuna varılarak bir karayolu tüneli yapılması tavsiye edildi. 2005 yılında ise tünel geçişinin güzergâh seçeneklerini inceleyen bir fizibilite çalışması gerçekleştirildi. Bu fizibilite çalışmasının ardından bugünkü güzergâh, şu üç ana nedenden dolayı tercih edildi:

 • Mevcut iki köprü ile bağlantılı olarak tünelin konumunun Boğaz geçişlerinde sağladığı eşit dağılım;
 • Tünel uzunluğunun kısa olması sonucunda en düşük yatırım maliyeti;
 • İnşaat şantiyelerinin ve işletme tesislerinin (gişeler, işletme binası) kurulması için yeterli alanın mevcut olması.

Geçiş Ücreti

T.C. Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen 2017 yılı tek yön ücret tarifesi otomobiller için 16,60 TL; minibüsler için 24,90 TL’dir. Her iki yönde de ödeme yapılmaktadır.

Geçiş ücreti, durmaya gerek kalmadan, son teknoloji ürünü tasarıma sahip serbest akış portalının yardımıyla HGS ve OGS kullanılarak ödenecek. Tünelde ayrıca nakit gişesi bulunmamaktadır.

www.avrasyatuneli.com websitemiz üzerinden geçiş durumunuzu kolaylıkla sorgulayabilir, ihlalli geçişiniz bulunuyor ise geçiş tarihinizden itibaren 15 takvim günü içerisinde cezai işleme düşmeyen ödemesini, 15 takvim günü sonrasında ise cezai işleme düşen geçişlerinizin geçiş ücreti ve cezai işlem toplam tutarını kredi kartınız ile güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Evet, araçlar tünelden HGS ve OGS aracılığıyla ödeme yaparak geçebilecekler. Nakit geçiş gişeleri bulunmamaktadır.

Avrasya Tüneli web sayfasından, mobil sitesinden ve buraya tıklayarak geçiş ihlalini sorgulatabilirsiniz.

Avrasya Tüneli geçişiniz sırasında yeterli bakiyenizin olmaması durumunda 15 takvim günü süresince HGS/OGS bakiyeniz sorgulanmakta ve belirtilen süre içerisinde bakiyenizin yeterli olması durumunda geçiş ücretiniz otomatik olarak tahsil edilmektedir. Yasalarla belirlenmiş olan 15 takvim günü içerisinde bakiyenizin yeterli olmaması veya web sitemiz üzerinden ödeme gerçekleştirmemeniz durumunda ise ihlalli geçişinize 10 kat cezai işlem uygulanmaktadır.

Cezai işlem uygulanması ile ilgili olarak, Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki 6001 Numaralı Kanunu’nun Beşinci Bölüm, 30. Maddesi’nin beşinci fıkrası aşağıda iletilmektedir.

“4046, 3465 ve 3996 sayılı kanunlar çerçevesinde işletme hakkı verilen veya devredilen otoyollar veya erişme kontrolünün uygulandığı karayollarından geçiş ücretlerini ödemeden geçiş yapan araç sahiplerinden, işletici şirket tarafından geçiş ücreti ödemeden giriş çıkış yaptığı mesafeye ait geçiş ücreti ile birlikte, bu ücretin on katı tutarında ceza, genel hükümlere göre tahsil edilir. Ücretin on katı fazlası olarak tahsil edilen ceza tutarının yüzde altmışı, tahsilini izleyen ayın yedinci günü mesai bitimine kadar, işletici şirket tarafından Hazine payı olarak, yıllık kurumlar vergisi yönünden bağlı olduğu vergi dairesine şekli ve içeriği Maliye Bakanlığınca belirlenen bir bildirimle ödenir. İşletici şirket tarafından Hazine payının eksik bildirilmesi veya hiç bildirilmemesi ya da bildirildiği halde süresinde ödenmemesi halinde, Hazine payının ödenmesi gerektiği tarih ile tahsil edildiği tarih arasında geçen süreye 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre uygulanacak gecikme zammı ile birlikte ilgili vergi dairesince 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre takip ve tahsil edilir.”

İhlal cezası bankalardan, Avrasya Tüneli’nin web sayfası, mobil site üzerinden ve buradan sorgulanarak ödenebilecek. Bu ödemeleri kredi kartı ile yapmak mümkündür.

 • Avrasya Tüneli’nden geçişler serbest akış portalının yardımıyla HGS ve OGS kullanılarak gerçekleşiyor.
 • Avrasya Tüneli’nde nakit gişesi bulunmadığı için sürücülerin HGS ya da OGS kartını PTT şubelerinden, kara karayolları giriş çıkışlarındaki satış noktalarından ve ya anlaşmalı bankalardan temin etmesi gerekiyor.
 • HGS ya da OGS hesabınızda her zaman geçiş ücreti için yeterli bakiyenin bulunduğundan emin olunuz. (Otomobil: 16,60 TL/Minibüs:24,90 TL)
 • HGS ve OGS kartınız ya da kartınızda yeterli bakiye olmadan Avrasya Tüneli’nden yapılan geçiş,  paralı otoyol ve köprülerde olduğu gibi “İhlalli Geçiş” kapsamına girmektedir.
 • İhlalli geçiş yapma durumunda www.avrasyatuneli.com web sitemiz üzerinden geçiş durumunuzu kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.
 • İhlalli geçiş tarihinden itibaren 15 takvim günü içinde www.avrasyatuneli.com web sitemizden normal ücreti kredi kartınızla güvenli bir şekilde ödeyebilirsiniz.
 • Yasa gereği, 15 takvim günü içerisinde bakiyenizin yeterli olmaması veya web sitemiz üzerinden ödeme gerçekleştirmemeniz durumunda ise ihlalli geçişinize 10 kat cezai işlem uygulanmaktadır.

Güvenlik

Operasyon Kontrol Merkezinde tüm sistemleri 7/24 izleyen operatörler bulunmaktadır. Sahadaki ilk müdahale portal alanlarında ve tünelin içinde bulunan devriye ekipleri tarafından anında gerçekleştiriliyor. Acil durum hizmetleri ise tünele girmeye hazır olarak beklemektedir.

 

 • Otomatik Kaza-Olay Tespit ve Kapalı Devre Kamera (CCTV) Sistemi
 • Akıllı Ulaşım Sistemi
 • Yangın Tespit ve Alarm Sistemleri
 • Tünel Yangın Söndürme Sistemi
 • Tünel Drenaj Sistemi
 • Servis ve Acil Durum Telefonları
 • Giriş Kontrolü ve İzinsiz Giriş Tespit Sistemleri
 • Radyo Aktarma ve Hoparlör Sistemi
 • SCADA (Denetleyici Gözetim ve Veri Toplama)
 • Güç Kaynağı Sistemi (UPS ve Jeneratörler dahil)

 

Tünelin içindeki azami hız saatte 70 kilometredir. Yolculuk sırasında, araç takip sistemi (VM), radyo anons sistemi ve hız tabelaları aracılığıyla sürücülere hız sınırları hakkında bilgi verilmektedir. Hız kontrolü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda kurulan Tünel Hız Sınırı Kontrolü Sistemi (TEDES) aracılığıyla mevcut tünellerdeki haliyle sağlanacaktır. Tünel ve yaklaşım yollarında 70 km/saatlik hız sınırını aşan sürücülere Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ceza uygulanmaktadır.

Tünelde azami hız sınırı 70 km/saattir.
Hız kontrolü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda kurulan Tünel Hız Sınırı Kontrolü Sistemi (TEDES) aracılığıyla mevcut tünellerdeki haliyle sağlanacaktır.

Trafik yönetimi; Tünel içindeki ve yaklaşma yollarında kurulu Akıllı Ulaşım Sistemi, tünel ekipman kontrolünü sağlayan SCADA Sistemi, uzman operatörler ve devriye ekipleri aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Ortalama hız ve yoğunluk sensörlerinden alınan bilgilerin değerlendirilmesi ile akıcı bir trafiğin sağlanması amacıyla Ücretli Geçiş Gişesi bariyerleri aracılığıyla trafik yönetimi gerçekleştiriliyor.

Acil durum hizmetlerinin (Polis, İBB, Ambulans Hizmetleri, İtfaiye, Afet ve Acil Durum Yönetim Müdürlüğü) katılımıyla Acil Durum Eylem Planı ve İşletme Güvenliği Protokolü hazırlandı. Web sitesindeki İşletme Güvenliği videosu ve güvenlik broşürleri aracılığıyla bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Avrasya Tüneli için özel tasarlanan çeşitli boylarda üretilen itfaiye araçları ile yangına müdahale etmek mümkün. Ayrıca tünel içerisinde 65 metrede bir bulunan yangın dolapları ile de müdahale sağlanmaktadır. İmzalanan protokol doğrultusunda İstanbul İtfaiyesi de olay yerine en kısa sürede ulaşabilmektedir.

Yangın durumunda, kullanıcılar araçlarını terk ederek en yakın kaçış merdiveninden diğer kata geçmektedir. Olayın olmadığı kattaki jet fanlar ters yönde çalıştırılarak taze hava gelmesi ve dumanın iki kat arasında devir daim olmaması için o katın basınçlandırılması sağlanmaktadır. Olayın olduğu kattaki jet fanlar ile dumanın geri basılması engellenip havalandırma bacasından tahliyesi sağlanmaktadır.

Arızalanan aracı tünelden çıkarmak için tünel yapısına uygun imal edilmiş çekici araçlar kullanılıyor.

Trafik Kontrol Merkezi operatörleri ve SCADA sistemi tarafından tespit edilen olay yerine uzman devriye ekipleri anında yönlendirilip kazaya en hızlı şekilde ilk müdahaleyi gerçekleştiriyor.

Avrasya Tüneli için özel olarak tasarlanan dilk müdahale araçları, tünel içindeki her türlü kazaya ilk müdahaleyi gerçekleştirebilecek şekilde teçhizatlandırılmıştır.

Mw 7,25 büyüklüğünde bir depremin Ana Marmara Fayı'na ortalama 17 km mesafede bulunan Avrasya Tüneli’nde yaratacağı şiddet EMS'98 ve MMI ölçeğine göre ortalama 8 olacak. Ancak Avrasya Tüneli'nin deprem tasarımı 9 şiddetinde bile hasar görmemesini temin edecek.
 

1999 Kocaeli depreminin yarattığı tektonik gerilme değişikliğinin fay yırtılmasının batı ucundaki etkisi ve 1894 depreminden beri Ana Marmara Fayı’nda Mw=7’den büyük bir deprem gözlenmediği dikkate alınırsa bu fay üzerinde Mw 7,25 büyüklüğünde karakteristik bir depremin meydana gelme olasılığı yıllık yüzde 2-3 olarak belirlendi. Bu unsur dikkate alındığında, deprem tasarımı 9 şiddetinde bile hasar görmeyecek şekilde yapılan Avrasya Tüneli bu konuda oldukça güvenlidir.

Yapısal Özellikleri

Tünel, sadece hafif taşıtlar (otomobil, minibüs) tarafından kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. 2.80 metreden yüksek araçlar, ağır taşıtlar, iki tekerlekli araçlar (motosiklet, bisiklet) ve yayaların tüneli kullanması mümkün değildir.

Marmaray raylı sistem için, Avrasya Tüneli Projesi ise yalnızca hafif araçların (otomobiller, minibüsler) kullanımına yönelik tasarlandı. Marmaray, İstanbul Boğazı’nın tabanına yerleştirilen tüp tünellerle tamamlandı. Avrasya Tüneli Projesi’nde ise deniz tabanının altından geçen iki katlı bir karayolu tüneli inşa edildi.

Avrasya Tüneli, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda gerçekleşebilecek en büyük depreme (7,2Mw (moment) olarak tahmin ediliyor) dayanacak şekilde tasarlandı ve Tüneli daha da güçlendirmek için iki özel sismik conta yerleştirildi. Bunların yanında, Avrupa yakasında Tüneli tsunamiden korumak için 2 metrelik duvarlar inşa edildi.

Tünel içinde çift yönlü GSM ve internet iletişimi mümkün olmaktadır.

Çevre

Avrasya Tüneli, çevreye birçok açıdan fayda sağlamaktadır. Yolculuk mesafelerini kısaltarak, yakıt tüketiminin ve bağlantılı olarak havaya salınan zararlı gaz miktarının azalmasına katkı sağlamaktadır. Avrasya Tüneli’nin sağlayacağı akıcı trafik sayesinde araç yoğunluğunun ve uzun süreli beklemelerin yaratacağı kirlilik de azalmaktadır. Kapsamlı bir Çevre ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) raporu hazırlanan Avrasya Tüneli’nde, çevresel etkiler konusunda son derece duyarlı davranılıyor. Projeye destek sağlayan uluslararası finans kuruluşları, ÇSED sürecini titizlikle gözetiyor ve ÇSED yönetiminin uygulanmasını hem inşaat hem de işletme süreci boyunca kontrol ediyor.

Projenin ÇSED belgelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Uluslararası standartlara uygun olarak hem Tünelin içindeki hem de dışarıdaki hava kalitesi için raporlar hazırlandı. Bu raporların değerlendirilmesi sonucunda, projeyi hazırlayan ve denetleyen tüm taraflar, Avrasya Tüneli için 2 bacalı mekanik havalandırma sistemini uygun ve yeterli buldu.

Egzoz emisyonları, her katta 46 adet olmak üzere toplam 92 jet fan tarafından bacalara iletilecek ve bir tanesi yedek olmak üzere 4 adet dikey fan tarafından absorbe edilecek.

Asya yakasındaki havalandırma bacası, Siyami Ersek Hastanesi gibi, yakınındaki yüksek binaları etkilememesi amacıyla yerin 25 metre yukarısında vetoplam 28 metre olacak şekilde tasarlandı. Avrupa yakasındaki baca ise, İstanbul 4 Numaralı KültürVarlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun görüşlerine uygun olarak İstanbul’un siluetini etkilemeyecek şekilde, yerin 5 metre yukarısında ve toplam 20 metre olacak şekilde tasarlandı ve havalandırma sistemi bu tasarımlara göre hazırlandı.Dış hava kalitesini denetlemek için, Atanmış Firma (Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.) tarafından her iki yakada da havalandırma bacalarının yakınına iki hava kalitesi izleme istasyonu kuruldu. Elde edilen veriler, Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılacak.(http://www.havaizleme.gov.tr/Default.ltr.aspx)

Atanmış Firma, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’yla koordinasyon halinde, beklenmedik bir iklim değişikliği nedeniyle hava kalitesi standartlarının aşılması durumuna karşı, Tünelin her iki havalandırma binasının içinde de hava arıtma tesisi için bir alan ayırmıştır ve gerektiğinde bu azaltma önlemi alınacaktır.

Resmi başvuru yapılarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan daha fazla bilgi ve teknik raporlar edinilebilir.

Avrasya Tüneli Projesi, dünya genelindeki en başarılı tünel projelerinin ve bu alanda ulaşılan bilgi birikiminin sentezi olarak geliştirildi. Proje kapsamında yapılan ÇSED çalışması ile projenin tüm potansiyel çevresel ve sosyal etkileri tanımlandı. Bu etkileri en aza indirecek, giderecek veya olumluya çevirecek etki azaltıcı önlemler belirlendi.

İlgili önlemlerin belirtildiği Çevresel ve Sosyal Yönetim Planı'na (ÇSYP) buradan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında UNESCO Dünya Miras Merkezi, projenin mevcut durumu hakkında periyodik olarak bilgilendirilerek, yorumları değerlendiriliyor.

İşletme

Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.(ATAŞ), Türkiye’den Yapı Merkezi ve Güney Kore’den SK E&C şirketlerinin eşit ortaklığında kuruldu. Yapı Merkezi, bugün Türkiye ve dünyanın önde gelen inşaat firmaları arasında yer alıyor. Grubun odağında genel inşaat işleri yükleniciliği ile birlikte özellikle şehir içi metro ve hafif raylı hızlı demiryolları gibi toplu ulaşım sistemi projeleri bulunuyor. Tünel, köprü ve demiryolu inşaatlarında geniş tecrübeye sahip olan şirket, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Cezayir, Fas ve Sudan başta olmak üzere üç kıtada, günde 2 milyondan fazla kişiye güvenli ulaşım sağlayan, toplam 37 sistemde 1550 kilometre demiryolu tamamladı. Yapı Merkezi, ENR (Engineering News Record) tarafından her yıl yayımlanan, dünyanın en büyük 225 müteahhidi listesinde, 2005 yılında 135’inci, 2007 yılında 124’üncü, 2009 yılında 127’inci, 2010 yılında 155’inci ve 2011’de 143’üncü sırada yer aldı.

SK E&C, Kore'nin üçüncü büyük iş grubu olan ve dünyanın en büyük şirketlerini belirleyen 2012 Fortune Global 500 listesinde 65. sırada yer alan SK Group'un inşaat ve mühendislik koludur. SK E&C ayrıca, ENR’ın (Engineering News Record) “En Büyük 225 Yüklenici” listesinde 2012’de 45’inci sırada yer aldı.

1977’deki kuruluşundan bu yana altyapı, bina, konut ve sanayi tesisleri ile birlikte tüm iş sektörlerinde inşaat ve mühendislik alanlarında küresel düzeyde rekabet eden SK E&C, Güney Kore’nin inşaat ve mühendislikte mükemmelliyet ile birlikte anılan bir ülke olmasında pay sahibidir. SK E&C'nin küresel ölçekte inşaat işleri üstlendiği ülkeler arasında Brezilya, Çin, Gana, Kuveyt, Meksika, Romanya, Tayland, BAE ve ABD bulunuyor.

Egis Road Operation, dünya genelinde kompleks ulaşım altyapısı projelerinin geliştirilmesinde ve yönetilmesinde eşsiz bir bilgi birikimine sahiptir. Kamu-özel ortaklığı alanında uzun süreli bir geliştirici, yatırımcı ve sistem entegratörü olarak hizmet veren Egis Road Operation, altyapı işletmesi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biridir. Egis Road Operation 2014 yılında Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, Polonya, Avusturya, İrlanda, Macaristan, Yunanistan, Filipinler, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerin bulunduğu 16 ülkede 35 tünel projesinin işletimini üstlendi. Egis Road Operation'ın uzmanlığı dahilinde toplam 44 kilometrelik hala işletimi devam etmekte olan projelerin yanısıra kontrat süreci tamamlanmış ve gelecekte işletmeye açılacak toplam 60 kilometrelik tünel projeleri bulunmaktadır.

 
www.egis-roadoperation.com

 

E-Bülten Üyeliği Avrasya Tüneli'yle ilgili haberleri almak için e-bültenimize kayıt olun.
Güvenlik Kodu

Nasıl Ödeme Yapabilirim?

Avrasya Tüneli ihlalli geçiş ödemelerinizi artık internetten yapabilirsiniz

İhlalli geçiş ödemelerinizi pek yakında web sitemizden yapabileceksiniz.