Üyelik

Üyelik, ihlalli geçiş bilgilerinin tünel kullanıcılarına ulaştırılması için ATAŞ tarafından sunulan bir hizmettir. Üye olan kullanıcılar mail ve/veya SMS yoluyla ihlalli geçişleri konusunda bilgi alabilirler. Bu sayede cezaya düşmeden ödeme yapabilmek için bilgi sahibi olabilirler. Ek olarak, kayıtlı plakalara ait tüm ihlalli geçiş borçlarını üyelikleri altından takip edebilirler.

Bireysel ve Kurumsal olmak üzere 2 farklı üyelik tipi bulunmaktadır. 
Bireysel kullanıcılar, üyelik kapsamına alınan genel kişi bilgileri, TCKN, mail adresi ve geçerli GSM numarası bilgisi ile üye olabilirler. Üyelik bilgileri doldurulduktan ve üyelik sözleşmesi kabul edildikten sonra, girilen GSM numaralarına gelecek aktivasyon şifresini üyelik aktivasyonu sayfasına girerek üyeliklerini aktif hale getirebilirler. 
Kurumsal kullanıcılar, üyelik kapsamına alınan genel kurum bilgileri, VKN ve şirket uzantılı mail adresleri üzerinden üye olabilirler. Üyelik bilgileri doldurulduktan ve üyelik sözleşmesi kabul edildikten sonra mail adreslerine gönderilecek aktivasyon linkine tıklayarak üyeliklerini aktif hale getirebilirler. 

Girilen bilgilerin doğruluğu ve sorumluluğu tamamen üyeye aittir. Mail adresi ve GSM numarası girişlerinde ihlalli geçiş bilgilerini düzenli takip edebilmek için sık kullanılan iletişim bilgilerinin girilmesi önemlidir. Her mail adresi ve TCKN/VKN için tek bir üyelik alınabilir. Aynı mail adresi ya da TCKN/VKN ile farklı üyelikler oluşturulamaz.

TCKN/VKN bilgileri dışındaki tüm alanlar üyelik hesabı içerisinden sonradan değiştirilebilir. Üyelik hesabı, herhangi bir ileti alınmak istenmediğinde pasif duruma; bilgilerin silinmesi istendiğinde ise iptal durumuna alınabilir.

Bireysel üyeliklerde plaka yükleme üst sınırı 5, Kurumsal üyeliklerde 100.000 olarak belirlenmiştir.

İletişim bilgileri diğer bilgiler gibi üyelik hesabı altından güncellenebilmektedir. İletişim tercihleri ilk etapta girilen GSM no ve mail adresi olarak belirlenir. Kullanıcılar daha sonra bu tercihlerden en fazla birini kaldırarak tek bir iletişim kanalı ile devam edebilirler.

Böyle bir durumda Avrasya Tüneli çağrı merkezini arayarak ya da bilgi@avrasyatuneli.com'a mail atarak durumu en kısa sürede bildirmeniz tavsiye edilir. İlgili bilgilerin size ait olduğuna dair görselleri iletmeniz beklenmektedir.

Kayıtlı iletişim bilgileri üzerinden İhalli geçişin bellirli günlerinde SMS ve e-posta gönderilecektir. İletişim kanalı tercihini bire indiren kullanıcılar seçtiği kanal üzerinden iletileri alacaklardır.

Bireysel üyeliklerde, plaka girişi "üye ol" adımına yapılmaktadır. Sonradan "hesabım" sekmesi altından ekleme ve çıkarma yapılabilmektedir.
Kurumsal üyeliklerde, plaka girişi üye olduktan sonra yapılmaktadır. Tek tek ya da (.xlsx uzantılı) excel formatında bir dosya ile toplu şekilde ekleme ve çıkarma yapılabilmektedir.

Güzergah

Tünelin giriş ve çıkış noktaları; Asya yakasında Koşuyolu Kavşağı ve Eyüp Aksoy Kavşağı arası mevkiide, Avrupa yakasında ise Kumkapı mevkiide yer almaktadır.

Avrasya Tüneli; Kennedy Caddesi ile D-100 Karayolu’nu bağlıyor. Avrupa yakasında Fatih Belediyesi’ne, tarihi yarımadaya ve Atatürk Havalimanı’na, Asya yakasında ise D-100’e, Kadıköy’e, Üsküdar’a ve Göztepe’ye kolaylıkla ulaşılabilir.

Avrasya Tüneli’ne; Avrupa yakasında Kazlıçeşme, Kocamustafapaşa, Yenikapı ve Kumkapı’dan ve Asya yakasında Acıbadem, Uzunçayır ve Göztepe’den erişilebiliyor.

İstanbul Üniversitesi tarafından 1997 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına hazırlanan Ulaşım Master Plan Çalışması bulgularına dayanılarak, 2003 yılında yeni Boğaz geçişi için ön fizibilite çalışması yapıldı. Buna göre, yeni bir köprü inşasının önemli çevresel zorlukların yanı sıra planlama ve tasarım güçlüklerine yol açacağı sonucuna varılarak bir karayolu tüneli yapılması tavsiye edildi. 2005 yılında ise tünel geçişinin güzergâh seçeneklerini inceleyen bir fizibilite çalışması gerçekleştirildi. Bu fizibilite çalışmasının ardından bugünkü güzergâh, şu üç ana nedenden dolayı tercih edildi:

 • Mevcut iki köprü ile bağlantılı olarak tünelin konumunun Boğaz geçişlerinde sağladığı eşit dağılım;
 • Tünel uzunluğunun kısa olması sonucunda en düşük yatırım maliyeti;
 • İnşaat şantiyelerinin ve işletme tesislerinin (gişeler, işletme binası) kurulması için yeterli alanın mevcut olması.

Geçiş Ücreti

1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla geçerli olmak üzere Avrasya Tüneli tek yön geçiş ücretleri gündüz tarifesinde otomobiller için , minibüsler için olarak belirlenmiştir. Ücretler gece tarifesinde %50 indirimli olarak otomobiller için 26,50 TL, minibüsler için ise 39,75 TL olarak uygulanacaktır. Gündüz tarifesi 05:00 - 23:59 saatleri arasında, gece tarifesi ise 00:00 – 04:59 saatleri arasında uygulanacaktır.

Geçiş ücreti, durmaya gerek kalmadan, son teknoloji ürünü tasarıma sahip serbest akış portalının yardımıyla HGS ve OGS kullanılarak ödenmektedir. Ücretler sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Evet, araçlar tünelden HGS ve OGS aracılığıyla ödeme yaparak geçebilmektedirler. Nakit geçiş mümkün değil.

Avrasya Tüneli web sayfasından, mobil sitesinden ve buraya tıklayarak geçiş ihlalini sorgulatabilirsiniz.

25.05.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 7144 Sayılı “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un 18’inci Maddesi ile 6001 sayılı “Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunu”nun 30/5’inci maddesinde belirtildiği üzere tüm devlet yol, köprü ve diğer özel işletmelere ait ücretli otoyollarda geçiş ihlali cezası, normal ücretin dört katı. Yani normal ücret artı normal ücretin dört katı ödenmektedir.

Geçiş ihlali cezası Avrasya Tüneli’nin web sayfasında ve mobil siteden erişilebilen İhlalli Geçiş Ödemesi sisteminden ödenebilmektedir. Bu ödemeleri kredi kartı ile yapmak mümkündür. Ayrıca geçişlerinize ilişkin tüm ödemeleri gerçekleştirebileceğiniz anlaşmalı bankaların bilgilerine Ücretler sayfasından ulaşabilirsiniz.

 • Geçiş ihlallerini önlemek için detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
 • Avrasya Tüneli’nden geçişler serbest akış portalının yardımıyla HGS ve OGS kullanılarak gerçekleşiyor.
 • Avrasya Tüneli’nde nakit gişesi bulunmadığı için sürücülerin HGS ya da OGS kartını PTT şubelerinden, karayolları giriş çıkışlarındaki satış noktalarından veya anlaşmalı bankalardan temin etmesi gerekiyor.
 • HGS ya da OGS hesabınızda her zaman geçiş ücreti için yeterli bakiyenin bulunduğundan emin olunuz.
 • HGS ve OGS kartınız ya da kartınızda yeterli bakiye olmadan Avrasya Tüneli’nden yapılan geçiş,  paralı otoyol ve köprülerde olduğu gibi “İhlalli Geçiş” kapsamına girmektedir.
 • İhlalli geçiş yapma durumunda www.avrasyatuneli.com web sitemiz üzerinden geçiş durumunuzu kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.
 • İhlalli geçiş tarihinden itibaren 15 takvim günü içinde www.avrasyatuneli.com web sitemizden geçiş ücretini kredi kartınızla güvenli bir şekilde ödeyebilirsiniz.
 • Yasa gereği, 15 takvim günü içerisinde bakiyenizin yeterli olmaması veya web sitemiz üzerinden ödeme gerçekleştirmemeniz durumunda ise ihlalli geçişinize 4 kat cezai işlem uygulanmaktadır.

Güvenlik

Operasyon Kontrol Merkezinde tüm sistemleri 7/24 izleyen operatörler bulmaktadır. Sahadaki ilk müdahale birkaç dakika içinde, portal alanlarında ve tünelin içinde bulunan devriye ekipler tarafından gerçekleştirilmektedir. Acil durum hizmetleri ise tünele girmeye hazır olarak beklemektedirler.

 

 • Otomatik Kaza-Olay Tespit ve Kapalı Devre Kamera (CCTV) Sistemi
 • Akıllı Ulaşım Sistemi
 • Yangın Tespit ve Alarm Sistemleri
 • Tünel Yangın Söndürme Sistemi
 • Tünel Drenaj Sistemi
 • Servis ve Acil Durum Telefonları
 • Giriş Kontrolü ve İzinsiz Giriş Tespit Sistemleri
 • Radyo Aktarma ve Hoparlör Sistemi
 • SCADA (Denetleyici Gözetim ve Veri Toplama)
 • Güç Kaynağı Sistemi (UPS ve Jeneratörler dahil)

 

Tünelin içindeki azami hız saatte 70 km'dir. Yolculuk sırasında, araç takip sistemi (VM) ve radyo anons sistemi aracılığıyla sürücülere hız sınırları hakkında bilgi verilmektedir. 70 km/s’lik hız sınırını aşan sürücülere Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ceza uygulanmaktadır.

Tünelde azami hız sınırı 70 km/saattir.

Hız kontrolü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda kurulan Tünel Hız Sınırı Kontrolü Sistemi (TEDES) aracılığıyla mevcut tünellerdeki haliyle sağlanmaktadır.

Trafik yönetimi; Tünel içindeki ve yaklaşma yollarında kurulu Akıllı Ulaşım Sistemi, tünel ekipman kontrolünü sağlayan SCADA Sistemi ve devriyeler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ortalama hız ve yoğunluk sensörlerinden alınan bilgilerin değerlendirilmesi ile akıcı bir trafiğin sağlanması amacıyla Ücretli Geçiş Gişesi bariyerleri aracılığıyla trafik yönetimi düzenlenmektedir

Acil durum hizmetlerinin (Polis, İBB, Ambulans Hizmetleri, İtfaiye, Afet ve Acil Durum Yönetim Müdürlüğü) katılımıyla Acil Durum Eylem Planı ve İşletme Güvenliği Protokolü hazırlandı. Web sitesindeki İşletme Güvenliği videosu ve güvenlik broşürleri aracılığıyla bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Avrasya Tüneli için özel tasarlanan çeşitli boylarda üretilen itfaiye araçları ile yangına müdahale etmek mümkün. Ayrıca tünel içerisinde 65 metrede bir bulunan yangın dolapları ile de müdahale sağlanmaktadır. İmzalanan protokol doğrultusunda İstanbul İtfaiyesi de olay yerine en kısa sürede ulaşabilmektedir. Yangın durumunda, kullanıcılar araçlarını terk ederek en yakın kaçış merdiveninden diğer kata geçmektedir. Olayın olmadığı kattaki jet fanlar ters yönde çalıştırılarak taze hava gelmesi ve dumanın iki kat arasında devir daim olmaması için o katın basınçlandırılması sağlanmaktadır. Olayın olduğu kattaki jet fanlar ile dumanın geri basılması engellenip havalandırma bacasından tahliyesi sağlanmaktadır. 

Arızalanan aracı tünelden çıkarmak için tünel yapısına uygun olarak hazırlanan çekici araçlar kullanılmaktadır.

Tüneldeki operatörler tarafından tespit edilen kaza yerine birkaç dakika içinde devriye ekipleri gönderilmekte ve kazalara en hızlı şekilde müdahale edilmektedir.

Avrasya Tüneli için özel olarak tasarlanan devriye araçları ve motosikletler, Tünel içindeki her türlü kazaya müdahale edebilecek şekilde teçhizatlandırılmıştır.

Mw 7,25 büyüklüğünde bir depremin Ana Marmara Fayı'na ortalama 17 km mesafede bulunan Avrasya Tüneli’nde yaratacağı şiddet EMS'98 ve MMI ölçeğine göre ortalama 8 olacak. Ancak Avrasya Tüneli'nin deprem tasarımı 9 şiddetinde bile hasar görmemesini temin edecek.
 

1999 Kocaeli depreminin yarattığı tektonik gerilme değişikliğinin fay yırtılmasının batı ucundaki etkisi ve 1894 depreminden beri Ana Marmara Fayı’nda Mw=7’den büyük bir deprem gözlenmediği dikkate alınırsa bu fay üzerinde Mw 7,25 büyüklüğünde karakteristik bir depremin meydana gelme olasılığı yıllık yüzde 2-3 olarak belirlendi. Bu unsur dikkate alındığında, deprem tasarımı 9 şiddetinde bile hasar görmeyecek şekilde yapılan Avrasya Tüneli bu konuda oldukça güvenlidir.

Yapısal Özellikleri

Tünel, sadece hafif taşıtlar (otomobil, minibüs) tarafından kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. 2.80 metreden yüksek araçlar, ağır taşıtlar, iki tekerlekli araçlar (motosiklet, bisiklet) ve yayaların tüneli kullanması mümkün olamayacaktır.

Marmaray raylı sistem için, Avrasya Tüneli Projesi ise yalnızca hafif araçların (otomobiller, minibüsler) kullanımına yönelik tasarlandı. Marmaray, İstanbul Boğazı’nın tabanına yerleştirilen tüp tünellerle tamamlandı. Avrasya Tüneli Projesi’nde ise deniz tabanının altından geçen iki katlı bir karayolu tüneli inşa edildi.

Avrasya Tüneli Projesi, en başarılı tünel projelerinin ve bu alanda ulaşılan bilgi birikiminin sentezi olarak geliştirildi. Tünel, İstanbul'da gerçekleşebilecek büyüklükte depremler göz önüne alınarak tasarlandı ve ileri teknoloji ve mühendislik uygulamalarıyla deprem ve tsunamiden etkilenmeyecek yapıda inşa edildi.

Tünel içinde çift yönlü GSM ve internet iletişimi mümkün olacak (acil durumlar hariç).

Çevre

Avrasya Tüneli, Asya ve Avrupa kıtalarını deniz tabanının altında karayolu ile birbirine bağlayan bir tünel olup, Marmara Denizi tabanının altındaki kaya tabakasından geçmektedir. Tünelin suyla herhangi bir bağlantısı olmadığı gibi, tabandan denize en yakın mesafesi de 25 metredir. Dolayısıyla tünelin deniz canlılığına herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Ekolojik dengeleri gözeten ve deniz yaşamına zarar vermeyen çevre dostu bir proje olan Avrasya Tüneli’nin inşaat sürecinde de çevreye duyarlı yaklaşımından ödün verilmemiştir. Tünelin inşaat sürecinde ortaya çıkan hafriyatın uygun bölümleri izinli geri kazanım tesislerine gönderilmiş, geriye kalan kısım ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce işletilen lisanslı hafriyat atıkları depolama alanlarına yasalara ve mevzuata uygun olarak bertaraf edilmiştir. Hiçbir şekilde denize hafriyat dökümü yapılmamıştır.

Avrasya Tüneli, çevreye birçok açıdan fayda sağlamaktadır. Yolculuk mesafelerini kısaltarak, yakıt tüketimini ve bağlantılı olarak havaya salınan zararlı gaz miktarını düşürmekte, sağladığı akıcı trafik, araç yoğunluğunun ve uzun süreli beklemelerin yaratacağı kirliliği azaltmaktadır. Kapsamlı bir Çevre ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) raporu hazırlanan Avrasya Tüneli’nde, çevresel etkiler konusunda son derece duyarlı davranılıyor. Projeye destek sağlayan uluslararası finans kuruluşları, ÇSED sürecini titizlikle gözetiyor ve ÇSED yönetiminin uygulanmasını kontrol ediyor.

Projenin ÇSED belgelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Uluslararası standartlara uygun olarak hem Tünelin içindeki hem de dışarıdaki hava kalitesi için raporlar hazırlandı. Bu raporların değerlendirilmesi sonucunda, projeyi hazırlayan ve denetleyen tüm taraflar, Avrasya Tüneli için 2 bacalı mekanik havalandırma sistemini uygun ve yeterli buldu.

Egzoz emisyonları, her katta 46 adet olmak üzere toplam 92 jet fan tarafından bacalara iletilmekte ve bir tanesi yedek olmak üzere 4 adet dikey fan tarafından absorbe edilmektedir.

Asya yakasındaki havalandırma bacası, Siyami Ersek Hastanesi gibi, yakınındaki yüksek binaları etkilememesi amacıyla yerin 25 metre yukarısında ve toplam 28 metre olacak şekilde tasarlandı. Avrupa yakasındaki baca ise, İstanbul 4 Numaralı KültürVarlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun görüşlerine uygun olarak İstanbul’un siluetini etkilemeyecek şekilde, yerin 5 metre yukarısında ve toplam 20 metre olacak şekilde tasarlandı ve havalandırma sistemi bu tasarımlara göre hazırlandı.Dış hava kalitesini denetlemek için, Atanmış Firma (Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.) tarafından her iki yakada da havalandırma bacalarının yakınına iki hava kalitesi izleme istasyonu kuruldu. Elde edilen veriler, Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılmaktadır.(http://www.havaizleme.gov.tr/Default.ltr.aspx)

Atanmış Firma, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’yla koordinasyon halinde, beklenmedik bir iklim değişikliği nedeniyle hava kalitesi standartlarının aşılması durumuna karşı, Tünelin her iki havalandırma binasının içinde de hava arıtma tesisi için bir alan ayırmıştır ve gerektiğinde bu azaltma önlemi alınacaktır.

Resmi başvuru yapılarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan daha fazla bilgi ve teknik raporlar edinilebilir.

Avrasya Tüneli Projesi, dünya genelindeki en başarılı tünel projelerinin ve bu alanda ulaşılan bilgi birikiminin sentezi olarak geliştirildi. Proje kapsamında yapılan ÇSED çalışması ile projenin tüm potansiyel çevresel ve sosyal etkileri tanımlandı. Bu etkileri en aza indirecek, giderecek veya olumluya çevirecek etki azaltıcı önlemler belirlendi.

İlgili önlemlerin belirtildiği Çevresel ve Sosyal Yönetim Planı'na (ÇSYP) buradan ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında UNESCO Dünya Miras Merkezi, projenin mevcut durumu hakkında periyodik olarak bilgilendirilerek, yorumları değerlendiriliyor.

İşletme

Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.(ATAŞ), Türkiye’den Yapı Merkezi ve Güney Kore’den SK E&C şirketlerinin eşit ortaklığında kuruldu. Yapı Merkezi, bugün Türkiye ve dünyanın önde gelen inşaat firmaları arasında yer alıyor. Grubun odağında genel inşaat işleri yükleniciliği ile birlikte özellikle şehir içi metro ve hafif raylı hızlı demiryolları gibi toplu ulaşım sistemi projeleri bulunuyor. Tünel, köprü ve demiryolu inşaatlarında geniş tecrübeye sahip olan şirket, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Cezayir, Fas ve Sudan başta olmak üzere üç kıtada, günde 2 milyondan fazla kişiye güvenli ulaşım sağlayan, toplam 37 sistemde 1550 kilometre demiryolu tamamladı. Yapı Merkezi, ENR (Engineering News Record) tarafından her yıl yayımlanan, dünyanın en büyük 225 müteahhidi listesinde, 2005 yılında 135’inci, 2007 yılında 124’üncü, 2009 yılında 127’inci, 2010 yılında 155’inci ve 2011’de 143’üncü sırada yer aldı.

SK E&C, Kore'nin üçüncü büyük iş grubu olan ve dünyanın en büyük şirketlerini belirleyen 2012 Fortune Global 500 listesinde 65. sırada yer alan SK Group'un inşaat ve mühendislik koludur. SK E&C ayrıca, ENR’ın (Engineering News Record) “En Büyük 225 Yüklenici” listesinde 2012’de 45’inci sırada yer aldı.

1977’deki kuruluşundan bu yana altyapı, bina, konut ve sanayi tesisleri ile birlikte tüm iş sektörlerinde inşaat ve mühendislik alanlarında küresel düzeyde rekabet eden SK E&C, Güney Kore’nin inşaat ve mühendislikte mükemmelliyet ile birlikte anılan bir ülke olmasında pay sahibidir. SK E&C'nin küresel ölçekte inşaat işleri üstlendiği ülkeler arasında Brezilya, Çin, Gana, Kuveyt, Meksika, Romanya, Tayland, BAE ve ABD bulunuyor.

Egis Road Operation, dünya genelinde kompleks ulaşım altyapısı projelerinin geliştirilmesinde ve yönetilmesinde eşsiz bir bilgi birikimine sahiptir. Kamu-özel ortaklığı alanında uzun süreli bir geliştirici, yatırımcı ve sistem entegratörü olarak hizmet veren Egis Road Operation, altyapı işletmesi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biridir. Egis Road Operation 2014 yılında Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, Polonya, Avusturya, İrlanda, Macaristan, Yunanistan, Filipinler, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerin bulunduğu 16 ülkede 35 tünel projesinin işletimini üstlendi. Egis Road Operation'ın uzmanlığı dahilinde toplam 44 kilometrelik hala işletimi devam etmekte olan projelerin yanısıra kontrat süreci tamamlanmış ve gelecekte işletmeye açılacak toplam 60 kilometrelik tünel projeleri bulunmaktadır.

 
www.egis-roadoperation.com

Nasıl Ödeme Yapabilirim?