Egis Road Operation, dünya genelinde kompleks ulaşım altyapısı projelerinin geliştirilmesinde ve yönetilmesinde eşsiz bir bilgi birikimine sahiptir. Kamu-özel ortaklığı alanında uzun süreli bir geliştirici, yatırımcı ve sistem entegratörü olarak hizmet veren Egis Road Operation, altyapı işletmesi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biridir. Egis Road Operation 2014 yılında Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, Polonya, Avusturya, İrlanda, Macaristan, Yunanistan, Filipinler, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerin bulunduğu 16 ülkede 35 tünel projesinin işletimini üstlendi. Egis Road Operation'ın uzmanlığı dahilinde toplam 44 kilometrelik hala işletimi devam etmekte olan projelerin yanısıra kontrat süreci tamamlanmış ve gelecekte işletmeye açılacak toplam 60 kilometrelik tünel projeleri bulunmaktadır.

 
www.egis-roadoperation.com

 

Uluslararası standartlara uygun olarak hem Tünelin içindeki hem de dışarıdaki hava kalitesi için raporlar hazırlandı. Bu raporların değerlendirilmesi sonucunda, projeyi hazırlayan ve denetleyen tüm taraflar, Avrasya Tüneli için 2 bacalı mekanik havalandırma sistemini uygun ve yeterli buldu.

Egzoz emisyonları, her katta 46 adet olmak üzere toplam 92 jet fan tarafından bacalara iletilecek ve bir tanesi yedek olmak üzere 4 adet dikey fan tarafından absorbe edilecek.

Asya yakasındaki havalandırma bacası, Siyami Ersek Hastanesi gibi, yakınındaki yüksek binaları etkilememesi amacıyla yerin 25 metre yukarısında vetoplam 28 metre olacak şekilde tasarlandı. Avrupa yakasındaki baca ise, İstanbul 4 Numaralı KültürVarlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun görüşlerine uygun olarak İstanbul’un siluetini etkilemeyecek şekilde, yerin 5 metre yukarısında ve toplam 20 metre olacak şekilde tasarlandı ve havalandırma sistemi bu tasarımlara göre hazırlandı.Dış hava kalitesini denetlemek için, Atanmış Firma (Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.) tarafından her iki yakada da havalandırma bacalarının yakınına iki hava kalitesi izleme istasyonu kuruldu. Elde edilen veriler, Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılacak.(http://www.havaizleme.gov.tr/Default.ltr.aspx)

Atanmış Firma, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’yla koordinasyon halinde, beklenmedik bir iklim değişikliği nedeniyle hava kalitesi standartlarının aşılması durumuna karşı, Tünelin her iki havalandırma binasının içinde de hava arıtma tesisi için bir alan ayırmıştır ve gerektiğinde bu azaltma önlemi alınacaktır.

Resmi başvuru yapılarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan daha fazla bilgi ve teknik raporlar edinilebilir.

Acil durum hizmetlerinin (Polis, İBB, Ambulans Hizmetleri, İtfaiye, Afet ve Acil Durum Yönetim Müdürlüğü) katılımıyla Acil Durum Eylem Planı ve İşletme Güvenliği Protokolü hazırlandı. Web sitesindeki İşletme Güvenliği videosu ve güvenlik broşürleri aracılığıyla bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Arızalanan aracı tünelden çıkarmak için devriye araçları ve çekici motosikletler kullanılacak.

Tüneldeki operatörler tarafından tespit edilen kaza yerine 4 dakika içinde devriye ekipleri gönderilecek ve kazaya en hızlı şekilde müdahale edilecek.

Avrasya Tüneli için özel olarak tasarlanan devriye araçları ve motosikletler, Tünel içindeki her türlü kazaya müdahale edebilecek şekilde teçhizatlandırılmıştır.

Avrasya Tüneli, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda gerçekleşebilecek en büyük depreme (7,2Mw (moment) olarak tahmin ediliyor) dayanacak şekilde tasarlandı ve Tüneli daha da güçlendirmek için iki özel sismik conta yerleştirildi. Bunların yanında, Avrupa yakasında Tüneli tsunamiden korumak için 2 metrelik duvarlar inşa edildi.

Trafik yönetimi; Tünel içindeki ve yaklaşma yollarında kurulu Akıllı Ulaşım Sistemi, tünel ekipman kontrolünü sağlayan SCADA Sistemi ve devriyeler aracılığıyla gerçekleştirilecek. Ortalama hız ve yoğunluk sensörlerinden alınan bilgilerin değerlendirilmesi ile akıcı bir trafiğin sağlanması amacıyla Ücretli Geçiş Gişesi bariyerleri aracılığıyla trafik yönetimi gerçekleştirilecek

Tünelde azami hız sınırı 70 km/saat olacak.

Hız kontrolü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda kurulan Tünel Hız Sınırı Kontrolü Sistemi (TEDES) aracılığıyla mevcut tünellerdeki haliyle sağlanacaktır.

 

 • Otomatik Kaza-Olay Tespit ve Kapalı Devre Kamera (CCTV) Sistemi
 • Akıllı Ulaşım Sistemi
 • Yangın Tespit ve Alarm Sistemleri
 • Tünel Yangın Söndürme Sistemi
 • Tünel Drenaj Sistemi
 • Servis ve Acil Durum Telefonları
 • Giriş Kontrolü ve İzinsiz Giriş Tespit Sistemleri
 • Radyo Aktarma ve Hoparlör Sistemi
 • SCADA (Denetleyici Gözetim ve Veri Toplama)
 • Güç Kaynağı Sistemi (UPS ve Jeneratörler dahil)

 

Operasyon Kontrol Merkezinde tüm sistemleri 7/24 izleyen operatörler bulmaktadır. Sahadaki ilk müdahale 4 dakika içinde, portal alanlarında ve tünelin içinde bulunan devriye ekipler tarafından gerçekleştirilecek. Acil durum hizmetleri ise tünele girmeye hazır olarak bekleyecek.

Avrasya Tüneli web sayfasından, mobil sitesinden ve buraya tıklayarak geçiş ihlalini sorgulatabilirsiniz.

İhlal cezası bankalardan, Avrasya Tüneli’nin web sayfası, mobil site üzerinden ve buradan sorgulanarak ödenebilecek. Bu ödemeleri kredi kartı ile yapmak mümkündür.

Diğer projelerde olduğu gibi geçiş ihlali cezası, normal ücretin on katıdır. Yani normal ücret artı normal ücretin on katı ödenecek
 

Evet, araçlar tünelden HGS ve OGS aracılığıyla ödeme yaparak geçebilecekler. Nakit geçiş mümkün değil.

Geçiş ücreti, durmaya gerek kalmadan, son teknoloji ürünü tasarıma sahip serbest akış portalının yardımıyla HGS ve OGS kullanılarak ödenecek.

Tünel geçiş ücreti sözleşmede hafif araçlar için 16,60 TL, minibüsler için 24,90 TL şeklinde belirlenmiştir.  Tünel geçiş ücreti ödemesi, her iki yönde de yapılacak.

Avrasya Tüneli; Kennedy Caddesi ile D-100 Karayolu’nu bağlıyor. Avrupa yakasında Fatih Belediyesi’ne, tarihi yarımadaya ve Atatürk Havalimanı’na, Asya yakasında ise D-100’e, Kadıköy’e, Üsküdar’a ve Göztepe’ye kolaylıkla ulaşılabilir.

Avrasya Tüneli’ne; Avrupa yakasında Kazlıçeşme, Kocamustafapaşa, Yenikapı ve Kumkapı’dan ve Asya yakasında Acıbadem, Uzunçayır ve Göztepe’den erişilebiliyor.

Tünelin giriş ve çıkış noktaları; Asya yakasında Koşuyolu Kavşağı ve Eyüp Aksoy Kavşağı arası mevkiide, Avrupa yakasında ise Kumkapı mevkiide yer almaktadır.

Tünel içinde çift yönlü GSM ve internet iletişimi mümkün olacak (acil durumlar hariç).

Tünelin içindeki azami hız saatte 70 km olacaktır. Yolculuk sırasında, araç takip sistemi (VM) ve radyo anons sistemi aracılığıyla sürücülere hız sınırları hakkında bilgi verilecek. 70 km/s’lik hız sınırını aşan sürücülere Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ceza uygulanacak.

Tünel, sadece hafif taşıtlar (otomobil, minibüs) tarafından kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. 2.80 metreden yüksek araçlar, ağır taşıtlar, iki tekerlekli araçlar (motosiklet, bisiklet) ve yayaların tüneli kullanması mümkün olamayacaktır.

Marmaray raylı sistem için, Avrasya Tüneli Projesi ise yalnızca hafif araçların (otomobiller, minibüsler) kullanımına yönelik tasarlandı. Marmaray, İstanbul Boğazı’nın tabanına yerleştirilen tüp tünellerle tamamlandı. Avrasya Tüneli Projesi’nde ise deniz tabanının altından geçen iki katlı bir karayolu tüneli inşa edildi.

İstanbul Üniversitesi tarafından 1997 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına hazırlanan Ulaşım Master Plan Çalışması bulgularına dayanılarak, 2003 yılında yeni Boğaz geçişi için ön fizibilite çalışması yapıldı. Buna göre, yeni bir köprü inşasının önemli çevresel zorlukların yanı sıra planlama ve tasarım güçlüklerine yol açacağı sonucuna varılarak bir karayolu tüneli yapılması tavsiye edildi. 2005 yılında ise tünel geçişinin güzergâh seçeneklerini inceleyen bir fizibilite çalışması gerçekleştirildi. Bu fizibilite çalışmasının ardından bugünkü güzergâh, şu üç ana nedenden dolayı tercih edildi:

 • Mevcut iki köprü ile bağlantılı olarak tünelin konumunun Boğaz geçişlerinde sağladığı eşit dağılım;
 • Tünel uzunluğunun kısa olması sonucunda en düşük yatırım maliyeti;
 • İnşaat şantiyelerinin ve işletme tesislerinin (gişeler, işletme binası) kurulması için yeterli alanın mevcut olması.

Avrasya Tüneli, çevreye birçok açıdan fayda sağlayacak. Yolculuk mesafelerini kısaltarak, yakıt tüketimini ve bağlantılı olarak havaya salınan zararlı gaz miktarını düşürecek. Avrasya Tüneli’nin sağlayacağı akıcı trafik, araç yoğunluğunun ve uzun süreli beklemelerin yaratacağı kirliliği de azaltacak. Kapsamlı bir Çevre ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) raporu hazırlanan Avrasya Tüneli’nde, çevresel etkiler konusunda son derece duyarlı davranılıyor. Projeye destek sağlayan uluslararası finans kuruluşları, ÇSED sürecini titizlikle gözetiyor ve ÇSED yönetiminin uygulanmasını kontrol ediyor.

Projenin ÇSED belgelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Hem tünel içi hem de tünel dışı hava kalitesi ile ilgili uluslararası standartlar çerçevesinde birçok çalışma yapılarak raporlar hazırlandı. Bu raporların sonuçları değerlendirildiğinde, Projeyi hazırlayan ve denetleyen tüm taraflar, en kötü şartlar altında dahi, iki bacalı mekanik havalandırma sistemini Avrasya Tüneli için uygun ve yeterli buldu. Tünel içerisinde oluşan egzoz emisyonları, her iki katta 46’şar adet bulunan toplam 92 adet jet fanlar yardımıyla bacalara gönderilecek ve her bir bacada 1’i yedek 4 adet bulunan dikey fanlar yardımıyla emilerek tahliye edilecek.

Asya yakasındaki havalandırma bacası çevredeki Siyami Ersek Hastanesi'ni etkilememek amacıyla zeminden 25 metre; Avrupa yakasındaki havalandırma bacası ise Kültür ve Turizm Bakanlığı 4 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nün görüşleri doğrultusunda, Tarihî Yarımada siluetini bozmayacak şekilde zeminden 5 metre yüksek olacak şekilde tasarlandı.

Proje kapsamında her iki havalandırma bacası için bağımsız danışmanlar tarafından gerçekleştirilen uluslararası standartlardaki hava kalitesi çalışmaları, projenin bölge hava kalitesini hiçbir senaryoda olumsuz mertebelerde etkilemeyeceği, standartları aşmayacağı sonucuna vardı.

Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. tarafından, havalandırma bacaları yakınında iki adet hava kalitesi izleme istasyonu tesis edilerek hava kalitesinin yakından izlenmesi ve verilerin http://www.havaizleme.gov.tr internet sitesi üzerinden halkla paylaşımı sağlanıyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın da bilgisi dahilinde, beklenmedik iklim değişiklikleri nedeniyle arıtma tesisi kullanımı ihtiyacı belirdiğinde kullanılmak üzere yeterli boyutlarda bir yapı tasarlandı ve bacanın içinde konumlandırıldı.

Yangın durumunda, kullanıcılar araçlarını terk ederek en yakın kaçış merdiveninden diğer kata geçer. Olayın olmadığı kattaki jet fanlar ters' yönde çalıştırılarak taze hava gelmesi ve dumanın iki kat arasında devirdaim olmaması için o katın basınçlandırılması sağlanır. Olayın olduğu kattaki jet fanlar ile dumanın geri basılması engellenir ve havalandırma bacasından tahliyesi sağlanır.

Avrasya Tüneli Projesi, dünya genelindeki en başarılı tünel projelerinin ve bu alanda ulaşılan bilgi birikiminin sentezi olarak geliştirildi. Proje kapsamında yapılan ÇSED çalışması ile projenin tüm potansiyel çevresel ve sosyal etkileri tanımlandı. Bu etkileri en aza indirecek, giderecek veya olumluya çevirecek etki azaltıcı önlemler belirlendi.

İlgili önlemlerin belirtildiği Çevresel ve Sosyal Yönetim Planı'na (ÇSYP) buradan ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında UNESCO Dünya Miras Merkezi, projenin mevcut durumu hakkında periyodik olarak bilgilendirilerek, yorumları değerlendiriliyor.

Tünel yalnızca hafif araçların (otomobiller, minibüsler) kullanımına izin verilecek şekilde tasarlandı. Ağır taşıtlar, iki tekerlekli araçlar (motorsiklet, bisiklet) ve yayalar tünelden faydalanamayacak.

Tünel geçiş ücreti otomobiller için 4 dolar + KDV, minibüsler için 6 dolar + KDV karşılığı Türk Lirası seviyesinde olacak. Her iki yönde de ödeme yapılacak.

Avrasya Tüneli birçok açıdan ekonomik bir tercih olacak. Avrupa yakasında yer alan Kazlıçeşme ve Anadolu yakasında yer alan Göztepe arasında yapılacak yolculukta mevcut Boğaz geçişlerinin kullanılması halinde, uzun mesafeli ve araç trafiği yoğun bir seyahat gerçekleştiriliyor. Mesafenin uzaması ve araç trafiğinin yoğunluğu sonucu yakıt tüketimi artıyor. Bu etkenler, aynı zamanda aracın bakım masraflarını da olumsuz etkiliyor. Avrasya Tüneli Projesi ise Kazlıçeşme – Göztepe arasındaki en kısa güzergâh olacağı için yakıt masrafı düşecek. Avrasya Tüneli'nin sağlayacağı akıcı trafik, yakıt ekonomisine katkı oluşturacak. Bununla birlikte aracın bakım masrafları da azalacak. Sadece araç geçiş ücreti alınacak olan Avrasya Tüneli’nde yolcular için ödeme yapılmayacak.

İnşaat ve işletme aşamalarında ileri teknolojilerin kullanıldığı Avrasya Tüneli, işlevsel, güvenilir, mevcut ulaşım sistemine entegre, hızlı ve etkin trafik yönetimi ile denetimine sahip bulunuyor. Operasyon Merkezi, 24 saat boyunca tünelin güvenli ve sağlıklı çalışması, trafiğin kesintiye uğramadan verimli akışının sağlanması için faaliyet gösterecek. Her 600 metrede bir konumlanan emniyet şeritleri, alt ve üst katlar arasında geçişi sağlayan ve tünel boyunca uzanan acil tahliye sistemi ile güvenli bekleme alanları, anlık bilgi akışı için genel anons sistemi bulunacak. Ayrıca tünelin her noktasından erişilebilen haberleşme ve ihbar sistemi, tünelin her noktasının 7x24 izlendiği CCTV (Kapalı Devre Televizyon) sistemi ve olay algılama sistemleri, yangına dayanıklı yüzey kaplaması, tünelin her noktasından rahatça erişilen özel yangın tesisatı ile hizmet verilecek.

Avrasya Tüneli Projesi, en başarılı tünel projelerinin ve bu alanda ulaşılan bilgi birikiminin sentezi olarak geliştirildi. Tünel, İstanbul'da gerçekleşebilecek büyüklükte depremler göz önüne alınarak tasarlandı ve ileri teknoloji ve mühendislik uygulamalarıyla deprem ve tsunamiden etkilenmeyecek yapıda inşa edildi.

Mw 7,25 büyüklüğünde bir depremin Ana Marmara Fayı'na ortalama 17 km mesafede bulunan Avrasya Tüneli’nde yaratacağı şiddet EMS'98 ve MMI ölçeğine göre ortalama 8 olacak. Ancak Avrasya Tüneli'nin deprem tasarımı 9 şiddetinde bile hasar görmemesini temin edecek.
 

1999 Kocaeli depreminin yarattığı tektonik gerilme değişikliğinin fay yırtılmasının batı ucundaki etkisi ve 1894 depreminden beri Ana Marmara Fayı’nda Mw=7’den büyük bir deprem gözlenmediği dikkate alınırsa bu fay üzerinde Mw 7,25 büyüklüğünde karakteristik bir depremin meydana gelme olasılığı yıllık yüzde 2-3 olarak belirlendi. Bu unsur dikkate alındığında, deprem tasarımı 9 şiddetinde bile hasar görmeyecek şekilde yapılan Avrasya Tüneli bu konuda oldukça güvenlidir.

Boğaz geçişi tünelinde sadece bu projeye özel olarak tasarlanan TBM (Tunnel Boring Machine – Tünel Kazma Makinesi) kullanıldı. Tünel Kazma Makinesi, bentonit bulamacı kullanan tünel açma makineleri arasında 11 bar değerindeki işletme basıncı ile dünyada 1’inci sırada, 13,7 metre kazı çapı ile dünyada 6’ncı sırada yer alıyor. Anadolu yakasından başlayan tünel inşaatı, Tünel Kazma Makinesi'nin deniz tabanının yaklaşık 25 metre altından toprağı kazarak ve iç çeperleri oluşturarak ilerlemesi sonucunda Avrupa yakasında 22 Ağustos 2016 tarihinde tamamlandı. TBM’nin günlük ilerleme hızı ortalama 8-10 metredir. Dünyanın önde gelen mühendislik projelerinden biri olan Avrasya Tüneli Projesi, modern güvenlik donanımına sahip olacak.

Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.(ATAŞ), Türkiye’den Yapı Merkezi ve Güney Kore’den SK E&C şirketlerinin eşit ortaklığında kuruldu. Yapı Merkezi, bugün Türkiye ve dünyanın önde gelen inşaat firmaları arasında yer alıyor. Grubun odağında genel inşaat işleri yükleniciliği ile birlikte özellikle şehir içi metro ve hafif raylı hızlı demiryolları gibi toplu ulaşım sistemi projeleri bulunuyor. Tünel, köprü ve demiryolu inşaatlarında geniş tecrübeye sahip olan şirket, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Cezayir, Fas ve Sudan başta olmak üzere üç kıtada, günde 2 milyondan fazla kişiye güvenli ulaşım sağlayan, toplam 37 sistemde 1550 kilometre demiryolu tamamladı. Yapı Merkezi, ENR (Engineering News Record) tarafından her yıl yayımlanan, dünyanın en büyük 225 müteahhidi listesinde, 2005 yılında 135’inci, 2007 yılında 124’üncü, 2009 yılında 127’inci, 2010 yılında 155’inci ve 2011’de 143’üncü sırada yer aldı.

SK E&C, Kore'nin üçüncü büyük iş grubu olan ve dünyanın en büyük şirketlerini belirleyen 2012 Fortune Global 500 listesinde 65. sırada yer alan SK Group'un inşaat ve mühendislik koludur. SK E&C ayrıca, ENR’ın (Engineering News Record) “En Büyük 225 Yüklenici” listesinde 2012’de 45’inci sırada yer aldı.

1977’deki kuruluşundan bu yana altyapı, bina, konut ve sanayi tesisleri ile birlikte tüm iş sektörlerinde inşaat ve mühendislik alanlarında küresel düzeyde rekabet eden SK E&C, Güney Kore’nin inşaat ve mühendislikte mükemmelliyet ile birlikte anılan bir ülke olmasında pay sahibidir. SK E&C'nin küresel ölçekte inşaat işleri üstlendiği ülkeler arasında Brezilya, Çin, Gana, Kuveyt, Meksika, Romanya, Tayland, BAE ve ABD bulunuyor.

E-Bülten ÜyeliğiAvrasya Tüneli'yle ilgili haberleri almak için e-bültenimize kayıt olun.
Güvenlik Kodu

Nasıl Ödeme Yapabilirim?

Avrasya Tüneli ihlalli geçiş ödemelerinizi artık internetten yapabilirsiniz

İhlalli geçiş ödemelerinizi pek yakında web sitemizden yapabileceksiniz.