Araç Tipi
Gündüz 05.00 - 23.59
Gece 00.00 - 04.59
Otomobil
Minibüs
Motosiklet

Ödeme Seçenekleri

Avrasya Tüneli’nde geçiş ücretleri, son teknoloji ürünü tasarıma sahip serbest akış sistemi yardımıyla ödeniyor. HGS sistemi aynı gişede aktif halde kullanılıyor ve Avrasya Tüneli kullanıcılarına kesintisiz yolculuk sağlayabilmek için gişelerde nakit veya kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunmuyor.

  • Aks aralığı 3.20 metreden küçük iki akslı araçlar otomobil (1. Sınıf) , aks aralığı 3.20 metre ve üstünde olan ve UKOME kararınca tünelden geçişi uygun iki akslı araçlar minibüs (2. Sınıf), motosikletler ise 6. Sınıf araç tarifesinden ücretlendiriliyor.
  • Ödemeleri hâlihazırda kullandığınız HGS hesabınız üzerinden yapabilir, herhangi bir HGS hesabınız yoksa ilgili tedarikçilerden (Bankalar veya PTT Şubeleri) yeni bir HGS hesabı edinebilirsiniz.
  • Otoyol sektöründe ilk kez sunulan ihlalli geçiş ödemesi hizmeti ile birlikte sürücüler geçiş ücretlerini online olarak tablet, bilgisayar ve cep telefonlarından kredi kartları ile kolaylıkla ödeyebilirler.
  • HGS hesaplarınızdaki bakiyenin yetersiz olması durumunda geçiş ücretinizi HGS hesabınıza bakiye yükleyerek, Avrasya Tüneli web sitesindeki “Ödeme” seçeneğini kullanarak veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödeyebilirsiniz.
  • Geçişinizin ardından 15 gün içerisinde geçiş ücretinin ödenmesi durumunda ihlalli geçiş cezası uygulanmamaktadır. Kanun gereği; 15 günden 45 güne kadar olan sürede yapılan ödemelerde geçiş ücreti ile birlikte ücretin bir katı tutarında ceza, 45 günden sonraki ödemelerde ise, geçiş ücreti ile birlikte ücretin 4 katı tutarında ceza uygulanmaktadır.
  • İhlalli geçiş ödemelerinizi nakit olarak, banka hesabınız üzerinden veya kredi kartınız vasıtasıyla anlaşmalı bankaların şubelerinden veya mobil ve internet bankacılığı uygulamaları aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.
  • E-devlet üzerinden tüm ücretli otoyollardan son 60 güne ait geçişlerinize ilişkin ödemelerinizi görüntüleyebilir, ihlalli geçişlerinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz. Ek olarak, e-Devlet’e kayıtlı iletişim bilgilerinizi güncelleyerek SMS, e-posta ve mobil bildirimle geçişlerinize dair bilgilendirme alabilirsiniz.

Nasıl Ödeme Yapabilirim?