Avrasya Tüneli

Avrasya Tüneli, sahip olduğu yüksek teknoloji, ileri mühendislik ürünü bütüncül projesi ve kıtaları birleştiren güzergâhı ile İstanbul Boğaz geçişinde ‘Hızlı’, ‘Ekonomik’, ‘Güvenli’, ‘Konforlu’ ve ‘Çevreye Duyarlı’ bir ulaşım alternatifi olarak hizmet veriyor.

Hızlı

Avrasya Tüneli

Trafik yoğunluğu fazla olan Asya yakasındaki D100 Karayolu ve Avrupa yakasındaki Kennedy Caddesi’ni bağlayan Avrasya Tüneli’yle mesafeler kısaldı.

Bağlantı yollarının iyileştirilmesi ile akıcı hale getirilen güzergah sayesinde Avrasya Tüneli’ni kullananlar kıtalararası yolculuğu yaklaşık 5 dakikada tamamlıyor.

Ekonomik

Avrasya Tüneli

Avrasya Tüneli’ni kullanan sürücüler, yolculuk sürelerinin ve mesafelerin kısaltmasıyla zamandan, yakıttan ve kaza maliyetinden tasarruf elde ediyor. Aynı zamanda kullanıcıların sağladığı emisyon azalımı sayesinde çevresel açıdan ekonomiye katkı sağlanıyor.

Güvenli

Avrasya Tüneli

Yenilikçi teknolojilere sahip akıllı altyapısıyla geleceğin projesi olan Avrasya Tüneli’nin hem yapımında hem de işletmesinde kullanıcıların güvenliği en ince ayrıntıya kadar düşünüldü.

Asya kıtasında bulunan tam donanımlı kontrol merkezinde herhangi bir olağanüstü durum karşısında uygulanacak tüm tedbirler önceden uzmanlar tarafından belirlendi. Geniş bir kadrodan oluşan kamu personeli ve 200 kişilik uzman Avrasya Tüneli ekibi, yolculuğunuz boyunca size yardım etmeye hazır olarak bekliyor.

Her türlü hava koşulunda gün boyu hizmet verecek Avrasya Tüneli, kapalı devre kamera, algılama ve uyarı sistemleri ile 7/24 izleniyor. Avrasya Tüneli'nde iletişim mobil telefon, acil durum telefonları, ve anons sistemleri ile kesintisiz olarak sağlanıyor.

Konforlu

Avrasya Tüneli

Avrasya Tüneli, sürüş konforunu iyileştirmek üzere tasarlandı. Modern aydınlatma, yüksek kapasiteli havalandırma ve yolun düşük eğime sahip olması gibi özellikler, yolculuk konforunu artırıyor. Havalandırma sistemindeki gelişmiş jet fanlar, sürekli temiz hava sirkülasyonu sağlıyor. İki yönlü çalışabilen bu fanlar, acil durumlarda kapasitesini artırarak tünel içine sürekli temiz hava temin ediyor.

Kullanıcıların giriş ve çıkışlarda tünele ve gün ışığına kolayca adapte olmalarını sağlamak amacıyla özel kademeli LED aydınlatma teknolojisi uygulandı. Ayrıca Türkiye’de ilk kez uygulanan mimari LED aydınlatma ile sürüş konforu artırılırken, İstanbul’a yeni bir simge kazandırıldı.

Avrasya Tüneli ile sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında dahi kesintisiz yolculuk yapabilirsiniz.

Çevreye Duyarlı

Avrasya Tüneli

Avrasya Tüneli ilk günden bugüne çevreye, topluma ve şehre olan duyarlı yaklaşımıyla uluslararası standartlarda örnek bir proje oldu.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Tarihi Yarımada ve İstanbul siluetini olumsuz etkilemeyen bir güzergaha sahip olan Avrasya Tüneli, ekolojik dengeleri gözeten, deniz yaşamına zarar vermeyen çevre dostu bir projedir.

Ayrıca Avrupa Yakası’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte geliştirilen Sahil Parkı Yenileme Planı ile sahil parkı bütüncül bir yaklaşımla iyileştirildi.

Avrasya Tüneli’yle yolculuk mesafeleri kısalıyor, İstanbul genelinde emisyon azalımı sağlanıyor.

Proje kapsamında İstanbul’a kazandırılan 2 adet Hava Kalitesi İzleme İstasyonu ile bölgedeki hava kalitesi sürekli izleniyor ve emisyon değerlerinin standartlara uygun olması sağlanıyor.

Nasıl Ödeme Yapabilirim?