Kültürel Miras

Avrasya Tüneli Projesi’nin başlangıcından itibaren, projenin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı İstanbul’un Tarihi Yarımadası’yla olan ilişkisine büyük özen gösterilmiştir. Bu kapsamda birçok çalışma gerçekleştirilmiş ve bu çalışmaların ışığında tasarım iyileştirilerek projenin bölgeye sağlıklı bir şekilde uyumu sağlanmıştır.

Arkeoloji

Proje kapsamında Tarihi Yarımada bölgesindeki tüm kazı çalışmaları T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili Kültür Varlıklarını Koruma Kurulları ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü denetiminde yapılmıştır. Yenikapı ve Çatladıkapı bölgelerinde yürütülen arkeolojik araştırma kazılarında İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’nün atadığı 11 arkeolog görev almış olup elde edilen kültür varlıkları müzeye teslim edilmiştir. Avrasya Tüneli kapsamında gerçekleştirilen arkeoloji çalışmalarını özetleyen belgeye buradan ulaşabilirsiniz.

Dokümanların basılı kopyasına ulaşmak isterseniz, talebinizi açık adres bilginiz ile birlikte bilgi@avrasyatuneli.com ve/veya 0850 222 80 20 numaralı çağrı merkezime iletmeniz halinde basılı doküman tarafınızca bildirilen adrese en geç 7 iş günü içerisinde teslim edilecektir.

Detaylı bilgi için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü (https://kvmgm.ktb.gov.tr/TR-44095/istanbul-arkeoloji-muzeleri-mudurlugu.html) ile iletişime geçebilirsiniz.

Nasıl Ödeme Yapabilirim?