Çevresel ve Sosyal Dokümanlar

ÇSED, Avrasya Tüneli Projesi’nin inşaat ve işletme aşamalarında fiziksel, doğal, kültürel, sosyal ve sosyoekonomik çevre üzerindeki etkilerinin araştırılması çalışmasıdır. ÇSED Raporu; projeyi ve projenin çevresel ve sosyal koşullar üzerindeki olası etkilerini tanımlamakta, projenin tasarlanma anlayışını, olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi ve yararlarının en üst seviyeye çıkarılması için uygulanacak yöntemleri açıklamaktadır. Üç cilt olarak hazırlanan ÇSED Raporu’na aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Nihai Tasarım Kamuoyu Bildirgesi

Avrasya Tüneli Projesi’nin tasarım aşamasının tamamlandığını duyurmak, nihai tasarım detaylarını, proje inşaatında gelinen son noktayı ve paydaş katılım aktiviteleri kamuoyu ile paylaşmak amacıyla hazırlanan doküman, proje güzergahındaki muhtarlar ziyaret edilerek dağıtılmış, şantiye çitlerine asılmıştır. İlgili dokümana buradan ulaşabilirsiniz.

Mermer Kule Tasarım Değişikliği

Kazlıçeşme’de yer alan ve Kennedy Caddesi’nin birbirinden ayırdığı Tarihi Kara Surları ile Mermer Kule’nin, Kennedy Caddesi’nin Mermer Kule’nin güneyine çekilmesiyle yeniden bir araya getirilmesi UNESCO Dünya Miras Merkezi tarafından tavsiye edilmiş olup, bu amaca yönelik olarak tasarım değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte gerçekleştirilmiştir. Bu tasarım değişikliğinin yol açabileceği muhtemel çevresel ve sosyal etkilerin değerlendirmesi amacıyla bir rapor hazırlanmış olup, raporun teknik olmayan özetine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. İlgili dokümana buradan ulaşabilirsiniz.

Çevresel ve Sosyal Eylem Planı (ÇSEP)

Çevresel ve sosyal gerekliliklere uyum sağlanması için belirlenmiş olan gerekli tedbirlerin belirtildiği dokümana buradan ulaşabilirsiniz.

Çevresel ve Sosyal Yönetim Planı (ÇSYP)

Projenin tasarım, inşaat ve işletme dönemlerindeki çevresel ve sosyal konularda ilgili önlemlerin/eylemlerin sorumlu taraflarını, uygulamaya geçiş zamanını ve şartlara uygunluğunu takip eden sürecin detaylarını içeren Çevresel ve Sosyal Yönetim Planı’na buradan ulaşabilirsiniz.

Dokümanların basılı kopyasına ulaşmak isterseniz, talebinizi açık adres bilginiz ile birlikte bilgi@avrasyatuneli.com ve/veya 0850 222 80 20 numaralı çağrı merkezime iletmeniz halinde basılı doküman tarafınızca bildirilen adrese en geç 7 iş günü içerisinde teslim edilecektir.

Nasıl Ödeme Yapabilirim?