Proje Tasarımı

Tasarım ve İnşaat

Avrasya Tüneli’nin tasarımı, bu alanda dünyanın lider şirketlerinden Parsons Brinckerhoff International Inc. (PBI) tarafından yapılmış ve bağımsız tasarım denetçisi olarak görev alan HNTB firması tarafından sertifikalandırılmış olup, İdare T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü onayını takiben uygulanmıştır. Proje’nin 9.2 kilometrelik tünel yaklaşım yolları ise ilgili kamu kurumları (İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) vb.) ile yapılan görüşmeler sonucunda mevcut İstanbul trafik ve altyapı ağına entegre olarak tasarlanmıştır. ÇSED Raporu’nda taahhüt edildiği gibi projenin Avrupa yakasında yer alan kısmındaki kıyı parkının restorasyonu ve kalitesini artırma amacıyla İBB ile koordineli bir şekilde Kıyı Parkı Yenileme Planı hazırlanmıştır. Bu planın geliştirilmesi, ÇSED Raporu’nda belirtilen çerçeveye göre devam etmektedir. Proje tasarımı, uluslararası standartlarda bir Tasarım Değişikliği Yönetim Prosedürü (TDYP) ile yürütülmüştür. Buna göre, Proje ÇSED raporunda incelenen tasarımın üzerine yapılan tüm değişiklikler projenin çevresel ve sosyal uzmanları tarafından incelenmiş, değişikliklerin olası etkileri konusunda tasarım ekibine yön verilmiştir.

Proje İnşaatı

Proje inşaatı 30 Ocak 2013 tarihinde başlamış olup, inşaat süresi 55 ay olarak belirlenmiştir. Ancak proje inşaatı toplamda 47 ay 3 günde (3 yıl 11 ay 3 gün) tamamlanmıştır. Projenin iki katlı tünel kazısı Tünel Açma Makinesi (TBM) ile gerçekleştirilmiştir. Geleneksel yöntemlerle yapılan tünel kazıları (NATM) Mayıs 2015’te, TBM ile gerçekleştirilen iki katlı tünel kazısı ise Ağustos 2015’te başarıyla tamamlanmıştır. Yaklaşım yolları için Avrupa yakasında Kazlıçeşme, Samatya, Yenikapı ve Çatladıkapı’da; Anadolu yakasında ise Haydarpaşa, Eyüp Aksoy Kavşağı ve Koşuyolu bölgesinde şantiyeler kurulmuştur. İnşaat faaliyetleri Yapı Merkezi ve SK E&C tarafından gerçekleştirilmiştir. Avrasya Tüneli'nde geleneksel Türk mimari motifleri estetik, fonksiyonellik ve ileri mühendislik ile bir araya gelmiştir.

E-Bülten Üyeliği Avrasya Tüneli'yle ilgili haberleri almak için e-bültenimize kayıt olun.
Bültene Üye Ol

E-posta bültenine üye olmak için aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Ticari Elektronik İleti Bilgilendirme ve Onay Formu

Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım Anonim Şirketi (“ATAŞ”) tarafından, pazarlama, tanıtım, reklam ve promosyon faaliyetleri kapsamında sunulan ürün ve hizmetlerin tanıtımı, yeni ürün ve hizmetler hakkında bilgi verilmesi, kampanya ve promosyonlar hakkında bilgi verilmesi veya bunların haricinde siz müşterilerimiz tarafından ilgi çekici bulunacağı düşünülen diğer bilgiler ve yenilikler hakkında sizlere ticari elektronik ileti yollamak istemekteyiz. Bu ticari elektronik iletileri almak için aşağıdaki metni doldurmanızı ve tarafımıza sizlere ticari elektronik ileti gönderebilmek için onay vermenizi rica ederiz.

Tarafınıza ATAŞ tarafından ticari elektronik ileti yollanmasına ilişkin vereceğiniz onay ihtiyari ve kendi takdirinizdedir. Elektronik ticari ileti yollanmasına onay verdiğiniz durumda da ilerleyen dönemlerde kendi takdirinizde olmak üzere herhangi bir gerekçe göstermeksizin talebiniz tarihi itibariyle ATAŞ’tan elektronik ticari ileti almayı reddedebilirsiniz. Bu kapsamda tarafınıza gönderilen iletilerdeki seçenekler üzerinden söz konusu iletilerin bazı veya tüm iletişim kanalları üzerinden iletiminin durdurulması talebinde bulunmanız üzerine ATAŞ tarafından yerine getirilecektir.

ATAŞ ilgili ticari elektronik iletileri tarafınıza iletirken Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik de dâhil olmak ancak bununla sınırlı olmamak üzere o an yürürlükte olan tüm mevzuata uygun davranacaktır.

Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım Anonim Şirketi (“ATAŞ”) tarafından, pazarlama, tanıtım, reklam ve promosyon faaliyetleri kapsamında sunulan ürün ve hizmetlerin tanıtımı, yeni ürün ve hizmetler hakkında bilgi verilmesi, kampanya ve promosyonlar hakkında bilgi verilmesi veya bunların haricinde müşteri olarak ilgimi çekebilecek diğer bilgiler ve yenilikler hakkında tarafıma, aşağıda belirtmiş olduğum iletişim kanalları aracılığı ile ticari elektronik ileti yollanmasına onay verdiğimi beyan ederim.

Kapat
Güvenlik Kodu
Bültene Üye Ol

E-posta bültenimize abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Nasıl Ödeme Yapabilirim?