Gelişmiş teknoloji ile yüksek güvenlik

Avrasya Tüneli, sahip olduğu ileri teknoloji ile konfor ve hız kadar, yüksek güvenlik de sağlıyor. Tünel içinde gelişmiş teknolojiye sahip, güvenlik odaklı birçok sistem bulunuyor.

 • Otomatik Kaza-Olay Tespit ve CCTV Sistemi
 • Akıllı Ulaşım Sistemi
 • Yangın Tespit ve Alarm Sistemleri
 • Tünel Yangın Söndürme Sistemi
 • Tünel Drenaj Sistemi
 • Servis ve Acil Durum Telefonları
 • Giriş Kontrolü ve İzinsiz Giriş Tespit Sistemleri
 • Radyo Aktarma ve Hoparlör Sistemi
 • SCADA (Denetleyici Gözetim ve Veri Toplama)
 • Güç Kaynağı Sistemi (UPS ve jeneratörler dâhil)

Tünel içinde GSM ve internet iletişimi

Tünel içinde çift yönlü GSM ve internet iletişimi sağlanıyor. Hız kontrolü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda kurulan Tünel Hız Sınırı Kontrolü Sistemi (TEDES) aracılığıyla mevcut tünellerdeki haliyle sağlanıyor. Trafik yönetimi ise tünel içinde ve yaklaşma yollarında kurulu Akıllı Ulaşım Sistemi, tünel ekipman kontrolünü sağlayan SCADA Sistemi ve devriyeler aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Tüm güvenlik önlemleri eksiksiz ve kusursuzca planlandı

Tünelde 2 kat arasında 17 adet acil durum çıkış odası/çıkışı (bağlantılar), ikiz NATM tünelleri arasında 4 adet bağlantı (karşılıklı geçiş) bulunuyor. Her 200 metrede bir yerleştirilen çıkış odaları birbirinden tamamen izole olan tünel katları arasında erişimi sağlamak için kullanılabilecek.

En ufak olaya anında müdahale

 • Tüm olasılıklar dikkatlice planlandı ve her duruma uygun 26 adet senaryo hazırlandı. Tünel SCADA sistemi ile izleniyor ve yönetiliyor. Trafik kontrol merkezinde görev alan operatörler tarafından tespit edilen olayın yaşandığı noktaya devriye ekipleri birkaç dakika içerisinde ulaşarak ilk müdahaleyi gerçekleştiriyor. Operasyon organizasyonunda acil durum müdahalesiyle ilgili olarak 7/24 çalışan operatörler ve devriye ekipleri bulunuyor. Ayrıca, acil durum hizmetlerinin (Polis, İBB, Ambulans Hizmetleri, İtfaiye, Afet ve Acil Durum Yönetim Müdürlüğü) katılımıyla Acil Durum Müdahale Planı ve İşleyiş Güvenliği Protokolü hazırlandı.
 • Avrasya Tüneli için özel olarak tasarlanan devriye araçları ve motosikletler, Tünel içindeki her türlü kazaya müdahale edebilecek şekilde teçhizatlandırıldı. Arızalanan aracı çıkarmak için tünel yapısına özel hazırlanmış çekici araçlar kullanılıyor.
 • Tüm devriye araçlarında, ayrıca yangın söndürme sistemleri yer alıyor. İlk müdahale birkaç dakika içinde uzman devriye ekibi tarafından gerçekleştiriliyor. Tünelden suyu boşaltmak için yüksek kapasiteli drenaj pompaları bulunuyor.

Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ), Avrasya Tüneli için ulaşım altyapılarının işletimi ve bakımı konusunda dünyanın lider şirketi Egis Tünel İşletmeciliği ile çalışmaktadır.

www.egis-roadoperation.com
E-Bülten Üyeliği Avrasya Tüneli'yle ilgili haberleri almak için e-bültenimize kayıt olun.
Bültene Üye Ol

E-posta bültenine üye olmak için aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Ticari Elektronik İleti Bilgilendirme ve Onay Formu

Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım Anonim Şirketi (“ATAŞ”) tarafından, pazarlama, tanıtım, reklam ve promosyon faaliyetleri kapsamında sunulan ürün ve hizmetlerin tanıtımı, yeni ürün ve hizmetler hakkında bilgi verilmesi, kampanya ve promosyonlar hakkında bilgi verilmesi veya bunların haricinde siz müşterilerimiz tarafından ilgi çekici bulunacağı düşünülen diğer bilgiler ve yenilikler hakkında sizlere ticari elektronik ileti yollamak istemekteyiz. Bu ticari elektronik iletileri almak için aşağıdaki metni doldurmanızı ve tarafımıza sizlere ticari elektronik ileti gönderebilmek için onay vermenizi rica ederiz.

Tarafınıza ATAŞ tarafından ticari elektronik ileti yollanmasına ilişkin vereceğiniz onay ihtiyari ve kendi takdirinizdedir. Elektronik ticari ileti yollanmasına onay verdiğiniz durumda da ilerleyen dönemlerde kendi takdirinizde olmak üzere herhangi bir gerekçe göstermeksizin talebiniz tarihi itibariyle ATAŞ’tan elektronik ticari ileti almayı reddedebilirsiniz. Bu kapsamda tarafınıza gönderilen iletilerdeki seçenekler üzerinden söz konusu iletilerin bazı veya tüm iletişim kanalları üzerinden iletiminin durdurulması talebinde bulunmanız üzerine ATAŞ tarafından yerine getirilecektir.

ATAŞ ilgili ticari elektronik iletileri tarafınıza iletirken Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik de dâhil olmak ancak bununla sınırlı olmamak üzere o an yürürlükte olan tüm mevzuata uygun davranacaktır.

Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım Anonim Şirketi (“ATAŞ”) tarafından, pazarlama, tanıtım, reklam ve promosyon faaliyetleri kapsamında sunulan ürün ve hizmetlerin tanıtımı, yeni ürün ve hizmetler hakkında bilgi verilmesi, kampanya ve promosyonlar hakkında bilgi verilmesi veya bunların haricinde müşteri olarak ilgimi çekebilecek diğer bilgiler ve yenilikler hakkında tarafıma, aşağıda belirtmiş olduğum iletişim kanalları aracılığı ile ticari elektronik ileti yollanmasına onay verdiğimi beyan ederim.

Kapat
Güvenlik Kodu
Bültene Üye Ol

E-posta bültenimize abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Nasıl Ödeme Yapabilirim?